PRÁVĚ NYNÍ K NÁKUPU NAD 1 800 KČ ZÍSKÁTE SAMETOVOU ŠPERKOVNICI JAKO DÁREK!

Blog, Strana 3

Jak zjistit velikost prstenu - jednoduše!

Existuje hned několik způsobů, jak zjistit správnou velikost prstenu. V našem článku se dozvíte, jak na to přijít různými způsoby. Ty využijete i tehdy, pokud má být prsten překvapení, to je ta složitější cesta. Snazší to pak je, pokud pořizujete prsten pro sebe, nebo blízkou osobu, které můžete nápad svěřit.

Začneme tou složitější variantou, a to je tehdy, když o dárku obdarovaný nemá vědět. Pokud chcete požádat o ruku svou přítelkyni a nevíte, jak velký prsten pro ni pořídit, jednoduše se poohlédněte po prstenech, které nosí. Nenápadně se ale sami přesvědčte, že jde o ten prsten, který pravidelně nosí a ideálně například na prsteníčku pravé ruky. Tak si můžete být jistí, že velikost trefíte. Prsten odneste do klenotnictví, kde jednoduše vědí, jak změřit velikost prstenu a vypůjčený šperk pak rychle vraťte na původní místo. Následuje ta ještě těžší část, a to vybrat ten pravý zásnubní prsten.

Pokud si její prsten můžete "vypůjčit" jen na moment, zkuste to jinak. Obkreslete vnitřní průměr kroužku a z tohoto nákresu zvládnou v klenotnictví jednoduše zjistit velikost. 

Zeptejte se v rodině

Další cestou, jak velikost prstenu zjistit, mohou být rodina nebo kamarádi. Je šance, že budou znát přímo přesné číslo. Díky tomu pak snadno vyberete stříbrný prsten z naší nabídky. Poradit můžou i kamarádky, které budou vědět, jestli je tloušťka jejich prstů podobná přítelkyni, nebo větší či menší. Není to úplně cesta, kterou získáte přesné číslo velikosti, ale je to určitě vodítko. 

Vyptávejte se

Jestli vás netlačí čas, můžete využít jako záminku blížící se narozeniny vaší sestry nebo maminky. Přítelkyni poproste o pomoc s výběrem prstenu, s tím vám určitě ráda pomůže. Vy pak po několika zkouškách budete přesně vědět, který je ten, který jí padne nejlíp.

0BF71A15-52B1-4780-9D4B-CDB0CD7A9BBA

Jak změřit prst?

Pokud výběr prstenu nemusíte tajit, nebo ho vybíráte pro sebe, je cesta ke zjištění správné velikosti snadná. Změřit prst můžete hned několika způsoby. Je to jednoduché a nezabere vám to moc času.

S provázkem:

  • Vezměte provázek a provlékněte ho pod měřeným prstem.
  • Provázek kolem celého obvodu prstu obtočte a utáhněte zlehka. 
  • Ve středu prstu na provázek vyznačte třeba tužkou bod, kterým označíte obě části.
  • Nakonec prsten natáhněte a přiložte pravítko. Na škále pravítka uvidíte, jaká je velikost prstenu. 

S pravítkem:

Jednoduše změřte pravítkem vnitřní průměr prstenu, který nosíte. 

S vypůjčeným prstenem:

Navlékněte si zapůjčený prsten na svůj prst a tam, kde vám bude prsten přesně sedět, změřte obvod provázkem. Ten pak opět přiložíte k pravítku a máte výsledek. 

U zlatníka:

Nejpřesnější měření provede samozřejmě zlatník. Pokud chcete mít naprostou jistotu, zajděte se svým (nebo vypůjčeným prstenem, pokud jde o dárek), ke zlatníkovi. Ten pomocí tzv. trnu přesně zjistí velikost prstenu. 

Co dělat se změřeným číslem?

Délka obvodu prstenu v milimetrech se rovná velikosti prstenu. Pokud jste tedy naměřili například 52 mm, je vaše hledaná velikost 52. Pokud jste zvolili způsob měření průměru, v e-shopech často najdete oba údaje (průměr a obvod). Díky tomu hned víte, kterou velikost vybrat. Převodní tabulky mají přesnost na desetinu milimetru, to ale berte s rezervou. Měřte na celé milimetry a pokud máte výsledek někde mezi, vybírejte vždy podle většího čísla. Musíte totiž myslet na to, že prsten je potřeba dostat přes navlékací kloub a jeho obvod je obvykle větší, než obvod prstu tam, kde bude usazený prsten. Další nápovědou je i šířka prstenu. Čím širší, tím vhodnější je zvolit větší velikost. 

Co když se trefíte vedle?

Snažili jste se sebevíc, ale prstýnek stejně nepadne? Obvykle jej v klenotnictví zvládnou upravit tak, aby pasoval. Myslete jen na to, že je jednodušší upravit menší prsten na větší, pokud si tedy nejste jistí, volte vždy spíš menší velikost. Další proměnnou je zasazení kamenů: pokud je v prstenu jen jeden centrální kámen je jednodušší prsten formovat, než když je osázený kameny kolem celého obvodu. 

Co se vám ještě bude hodit vědět:

  • Ruka, kterou píšeme, je obvykle širší/silnější než ta druhá. Proto i prsteníčky budou lehce odlišné a stejně tak jejich velikost. 

 

  • Nejčastější dámská velikost prstenu je 52 a 53. 



   Dámské velikosti (standardně 48-59)             Pánské velikosti (standardně 58-67)

EU velikost

Vnitřní průměr (mm)

EU velikost

Vnitřní průměr (mm)

44

13,9

58

18,5

45

14,3

59

18,8

46

14,6

60

19,1

47

14,9

61

19,4

48

15,3

62

19,7

49

15,6

63

20,1

50

15,9

64

20,4

51

16,2

65

20,7

52

16,6

66

21

53

16,9

67

21,3

54

17,2

68

21,6

55

17,5

69

22

56

17,8

70

22,3

57

18,1

71

22,6

58

18,5

72

22,8

59

18,8

73

23,2

60

19,1

74

23,5

61

19,4

75

22,8

 

 

Měsíční kámen: v čem je jeho síla

Je symbolem osudu, nových začátků a naslouchání své intuice. Podpořte jím svou vnitřní sílu a sebedůvěru. Zároveň jím zklidníte své přehnané emoce v napjatých situacích. Měsíční kámen je taky silnou oporou v těžkých okamžicích života.

Kámen hypnotizuje milovníky drahokamů z různých kultur svým nadpozemským vzhledem. Prsten s měsíčním kamenem to je prostě opravdová krása! Má zároveň hluboký význam. Kámen je velmi ceněný mnichy, šamany a spiritualisty. Najde si cestu i k vám?

Jeho energie umí evokovat klid a chránit před negativitou

Význam měsíčního kamene spočívá v jeho energii. Ta síla umí podporovat, rozdávat vášeň a povzbudit ženskou energii. Může vás uzdravit a navést na vaši vnitřní cestu. Spolu s přibývajícím a ubývajícím Měsícem evokuje klid, který má smyslný až esoterický pocit. Vyzařuje vitalitu, která povzbudí mysl a tělo k novým prožitkům a zároveň odplaví negativitu. Šperky s měsíčním kamenem jsou obklopené silnými paprsky zlata, modrou a purpurovou barvou a jsou neustále obklopené zářící bílou energií. Ta z nich činí ochranné klenoty. 

Odkud pochází?

Nejcennější jsou modré měsíční kameny, které jsou zároveň nejvzácnější. Takové najdete jen na Srí Lance. Historicky nejzajímavější doly na měsíční kámen se nacházejí ve švýcarských Adulských Alpách. Další doly jsou na Barmě, v Brazílii, Norsku USA, Austrálii, Německu, Tanzanii, Indii a v Madagaskaru. 

Jak poznat pravý měsíční kámen? 

Měsíční kámen je součástí rodiny živcových minerálů. Barva měsíčního kamene je bílá, mléčná až našedlá, některé druhy adulárů mají pastelovou barvu v teplých zemitých tónech široké škály. Je to opalizující kámen, který lze nalézt v bezbarvé formě, stejně tak broskvový, růžový, zelený, šedý, žlutý, hnědý a modrý. Hra světla, kterou má pravý měsíční kámen, se nazývá adularescence a její jasnost se pohybuje od průhledné po neprůhlednou.

prstýnek měsíční kámen

Síla známá v historii a ta dnešní

Pokud začnete nosit kámen pravidelně, například jako náušnice s měsíčním kamenem, uvědomíte si rozdíl mezi tím, co je potřeba udělat a co si doopravdy přejete. Začnete cítit také negativní energie, které vás ovlivňují a naučíte se “léčit” sami sebe. V minulosti byl používaný jako kámen ochrany při cestování v noci, při plavbě na moři, během těhotenství a porodu. Někteří věří, že pomáhá před menstruačními problémy, zabraňuje zadržování vody, čistí trávicí systém a pozitivně ovlivňuje obezitu. 

Měsíční kámen je mocný drahokam, který svými rozmanitými léčivými účinky může ovlivnit spoustu věcí. Je to vyvažující drahokam, kámen narození, kámen štěstí, posvátný krystal, kus výstředního šperku a klidně i svatební dar.

Perly: vsaďte na jejich eleganci a nadčasovost

Perly jsou módní stálice, které se těší oblibě neustále. Perly jsou nadčasové a jejich výběrem si můžete být vždy jisti. Jejich jednoduchá krása nikdy neomrzí. Perly jsou decentní a elegantní, hodí se tedy k většině módních outfitů. Pokud je vyberete ve výraznějším zasazení, získáte originální šperk, který bude budit pozornost. 

Jak perla vzniká?

Perla vzniká v lastuře. Do ní vnikne malé cizorodé tělísko, třeba zrnko písku, které měkkýš pomalu obaluje svou vlastní perletí. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční, v moři vznikají přírodní perly díky tichomořské perlotvorce mořské. Přírodní perly jsou velmi vzácné, na trhu s klenoty dnes najdete spíše tzv. kultivovanou perlu. Kultivací perel myslíme jejich pěstování člověkem. Vznikají na chovných farmách s lasturami. Přestože by se mohlo zdát, že díky farmám jsou perly četnější, není tomu tak. Jen málo kultivovaných perel dosahuje šperkařské kvality. Perly se dnes kultivují hlavně v Asii, Americe, Austrálii a Oceánii. 

Říční perla v Čechách

​​Perlorodka říční se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Ve středověku byla hojná naleziště také v čistých potocích vysočin a hor na území Čech, Moravy a Slezska. V současné době jde ale o kriticky ohrožený druh.


Extra panenský tresčí olej (5)
HODÍ SE PERLA KE KAŽDÉ ŽENĚ?

Díky filmům máme často pocit, že perlový náhrdelník nebo perlové náušnice patří spíše do šperkovnice našich babiček, případně jen k elegantnímu kostýmku. To ale není pravda. Dnešní šperkaři umí s perlou opravdové divy! Kombinují je se vzácnými kameny či zirkony, tvoří různé okrasné motivy zasazení a kombinují je s různými barvami drahých kovů. V naší nabídce najdete krásný stříbrný perlový přívěsek, dlouhé perlové náušnice i luxusní náhrdelník s perlou. I obyčejný outfit jako třeba džíny s tričkem povýší na elegantní záležitost.

Krásu perly si velmi oblíbila Alžběta II.

Šperky s perlami se obvykle předávají v rodinách po generace. Oproti jiným šperkům mají tu výhodu, že neztrácejí svou hodnotu. Naopak si svou hodnotu zachovávají a povyšují ji. Za všechny zmiňme nejznámější příklad vůbec: tím je královská rodina, kde se dědí perlové náhrdelníky přes 200 let. Dárkem, který věnovala královna pro Kate a později Meghan (nynější manželky královniných vnuků) byly také, mezi jinými, perlové náušnice. Dalším slavným příběhem, který protkal perlový náhrdelník, byl vztah herečky Marilyn Monroe a jejího manžela Joe DiMaggia, který jí takový věnoval během jejich svatební cesty. Také Jacqueline Kennedyová, monacká kněžna Grace nebo herečka Elizabeth Taylor nosily rády šperky s perlami. Výběrem šperku s perlou prostě neuděláte chybu.

Jak na péči o perly?

  • Perly nikdy nečistěte chemicky. Dejte také pozor, aby se nedostaly do kontaktu s parfémem nebo lakem na vlasy - mohl by poškodit jejich povrch a snížit lesk.
  • Perly jsou náchylné k poškrábání. Pokud je nenosíte, odložte je do látkového obalu a ten schovejte ve šperkovnici. 
  • Pokud máte prsten s perlou, nenoste jej denně, ale vybírejte je při speciální příležitosti. Pravidelným nošením je perla vystavena větší míře opotřebení. Pokud si chcete umýt ruce, vždy prsten sundejte. 
  • Horké prostředí jim také neprospívá. Nenoste je během fénování a nevystavujte je, třeba během cest, extrémním teplotám.
Design Shoptak.cz | Platforma Shoptet